GOSPOSTRATEG
Wspoólporac miedzynarodowa - doktor honoris Jaean
EAACI European Respiratory Society (ERS)
NIGRiR
Biorąc pod uwagę interdyscyplinarny charakter Zakładu, jego pracownicy wyróżniają się ponadprzeciętnym zaangażowaniem w realizacji populacyjnych badań naukowych. Do szczególnie istotnych, znanych w kraju i za granicą należą:
- Global Adult Tobacco Survey (GATS) – największe w historii badanie dotyczące stosowania tytoniu przez osoby dorosłe, n ~ 8000 osób,
- Wdrożenie systemu profilaktyki i wczesnej wykrywalności chorób alergicznych w Polsce – Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP I w latach 2006– 2008 oraz ECAP II w 2018 r. największe w historii badania dotyczące alergii i jej uwarunkowań w Polsce, n > 23000 osób).
Dzięki współpracy z innymi jednostkami WUM (Zakładem Żywienia Człowieka i Zakładem Dietetyki Klinicznej) zrealizowano trzy projekty w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016–2020 dotyczące sposobu żywienia i stanu odżywienia społeczeństwa polskiego z uwzględnieniem osób w wieku podeszłym, dorosłych oraz osób przebywających w jednostkach całodobowego pobytu.
Na szczególną uwagę zasługuje zaangażowanie zespołu w przygotowanie i przeprowadzenie Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w zakresie priorytetów zdrowotnych. Pracownicy Zakładu wchodzili w skład Korpusu Prezydencji i współdecydowali o kształcie unijnych priorytetów. W ramach prezydencji zorganizowali dwie międzynarodowe konferencje dotyczące chorób układu oddechowego u dzieci i chorób mózgu, z udziałem najwybitniejszych unijnych ekspertów w danej problematyce. Efektem tej pracy było przyjęcie przez 28 ministrów zdrowia UE trzech konkluzji, w tym jednej poświęconej wczesnemu wykrywaniu chorób układu oddechowego u dzieci. Był to wielki sukces polskiej polityki unijnej w zakresie zdrowia, powszechnie uznany w gronie unijnych polityków i ekspertów.
Zespół wciąż prowadzi liczne prace z zakresu polityki zdrowotnej, m.in.: „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego” – projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, oraz „Dorosłość bez próchnicy”, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój 2014–2020, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.