Aktywne zdrowe starzenie się
Ogólnopolska akcja rozwijana i realizowana w partnerstwie z Koalicją na Rzecz Aktywnego, Zdrowego STarzeniea się przy współpracy z MInisterstwem Pracy i Politki Społecznej a także licznych organizacji senioralnych, między innymi Uniwersytetem Trzeceigo Wieku. Zorganizowano dwie konferencje miedzynarodowe poświęcone temu zagadneiu (tu rucyina). Wspierano powstanie stałej sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, uczestniczono w tworzeniu dokumentów odtyczących polityki senioralnej a przede wszystkim ustawy o osobach starszych przyjętej 11.09.2015 roku oraz Kierownik Zakładu przewodniczył Radzie Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społęcznej bedąc jednocześnie stałym doradcą Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. We wszystkich tych inicjatywach zarówno pracownicy, jak i człokowei Koła naukowego Zakładu aktywnie uczestniczyli.
„Mam haka na raka”
Mam Haka na Raka to ogólnopolski program dla młodzieży, który został opracowany z myślą o budowaniu świadomego zdrowotnie społeczeństwa obywatelskiego. Program skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jednym z jego nadrzędnych celów jest kształtowanie postaw prozdrowotnych poprzez umiejętną edukację i oswajanie młodzieży z tematyką chorób nowotworowych. Koncepcja Mam Haka na Raka oparta jest na idei Think Global, Act Local (myśl globalnie, działaj lokalnie). Zgodnie z tą zasadą, program aktywizuje młodych Polaków i zachęca ich do prowadzenia działań profilaktycznych wśród lokalnych społeczności.
Tematem obecnie trwającej, 6 edycji jest nowotwór złośliwy skóry – czerniak, na którego co roku zachorowuje 2500 osób, a prawie połowa z nich umiera.
Studenci WUM, pod kierunkiem pracowników Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii oceniali działania lokalne przeprowadzone przez młodzież w regionach, wybierając najlepsze z nich. W prace przy programie zaangażowane jest Uczelniane Centrum Zdrowia Środowiskowego oraz Studenckie Koło Menagerów Zdrowia.