Historia

Początki Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych, Alergologii i Immunologii sięgają 2001 r., kiedy to na mocy Zarządzenia Rektora Akademii Medycznej nr 17/2001 na Wydziale Nauki o Zdrowiu powstała Samodzielna Pracownia Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych. Organizację i kierownictwo Pracowni powierzono prof. Bolesławowi K. Samolińskiemu, który tę funkcję pełni do dziś. Siedziba jednostki od momentu jej powstania mieści się w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Banacha la. W 2004 r. Samodzielna Pracownia Zarządzeniem Rektora z 28 września 2004 r. przekształcona została w Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych (zarządzenie 34/2004). Kolejna zmiana nastąpiła w 2007 r., dodając do nazwy nowy element „i Alergologii” (zarządzenie nr 37/2007). Obecna nazwa zakładu, zgodnie z Zarządzeniem nr 64/2021 Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z dnia 3 marca 2021 r., brzmi: Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych, Alergologii i Immunologii.

Zakład zajmuje się prowadzeniem zajęć dydaktycznych dla studentów studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych Wydziału Nauki o Zdrowiu. Zajęcia są prowadzone na kierunkach: zdrowie publiczne, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, dietetyka.

Zespół tworzą lekarze ze specjalizacją w: otolaryngologii, alergologii, pediatrii, immunologii i pulmonologii, osoby specjalizujące się w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia: epidemiologii, zdrowiu publicznym, zdrowiu środowiskowym, a także specjaliści z zakresu: socjologii, ochrony środowiska, epidemiologii, dietetyki, ratownictwa medycznego, matematyki, biostatystyki oraz zarządzania jakością w ochronie zdrowia. Nasza jednostka oparta jest na klinicznym Zakładzie Alergologii i Immunologii Klinicznej Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o ponad 30-letniej tradycji w tej specjalizacji.

Kierownikiem Zakładu jest prof. dr hab. Bolesław Samoliński